06/07/2010

Historia Klubu

Kyokushin w Jaśle

Lata 70

W 1975/76 roku w Jaśle i okolicach powstaje kilka nieformalnych grup zajmujących się uprawianiem tej metody walki. Nauki zdobywają w Krakowie oraz na obozach szkoleniowych. Uczestnicy tych treningów to prekursorzy kyokushin karate w Polsce i na Podkarpaciu. Dzisiaj, stoją na czele klubów w Inowrocławiu – Daniel Gorczyca, w Sanoku – Henryk Orzechowski, w Krośnie – Roman Woźniak, w Dębicy – Czesław Koszyk (po wyjeździe do USA – kierownictwo przejął Tomasz Mendoń).

Na czele jednej ze wspomnianych grup stanął Tadeusz Krygowski. Treningi prowadził w Harklowej. Następnie zajęcia zostały przeniesione do hali jasielskiego Mosir. Przez pewien czas miejscem treningów była sala sportowa szkoły budowlanej. W 1977r. jasielscy karatecy po raz pierwszy startują w Mistrzostwach Polski Kyokushin Karate w Radomiu rozgrywanych według kategorii wzrostowych. Zawodnik z Jasła, Marian Olbrot zdobywa brązowy medal w kat. średniej, a w roku 1979 – T. Krygowski startuje w Międzynarodowym Turnieju Wawelskiego Smoka oraz bierze udział w Międzynarodowym zgrupowaniu szkoleniowym.

Lata 80

W roku 1980 T. Krygowski uzyskuje tytuł zawodowego instruktora karate, a w 1981 roku oficjalnie został wyznaczony przez Polski Związek Karate na kierownika ośrodka karate w Jaśle.
W 1983 roku zostało zarejestrowane Ognisko TKKF „Kyokushin”. W Jaśle zorganizowany zostaje
I Turniej Kyokushin Karate o Puchar Podkarpacia, w którym Jerzy Radwański wygrywa kategorię ciężką, a drużynowe zwycięstwo przypada gospodarzom. Warto przypomnieć wyniki. Kat. Lekka: 1m – Grzegorz Komisarczyk Tarnobrzeg, 2m – Jerzy Makara – Przemyśl, 3m – Tadeusz Krygowski; kat. Średnia: 1m – Adolf Pasterczyk Krosno, 2m – Ryszard Makara Przemyśl, 3m – Zbigniew Faron – Sandomierz; kat. Ciężka: 1m – Jerzy Radwański – Jasło, 2m – Tomasz Kotowski Przemyśl, 3m – Waldemar Orłowski – Sandomierz.
Kolejne ważne daty tej dekady to:
• 1984r.- II Turniej o Puchar Podkarpacia – ponowne zwycięstwo J. Radwańskiego.
• 1985r.- Ogólnopolski Turniej Kyokushin Karate w Łodzi. Na podium stają T. Krygowski oraz
J. Radwański.
• 1986r.- Krzysztof Kolbusz wygrywa w kat. lekkiej na Okręgowym Turnieju w Jaśle. Zawodnik ten zdobył wcześniej srebro w kat. lekkiej na I mistrzostwach woj. Krośnieńskiego (7.11.1986r) oraz III Okręgowym turnieju w Jarosławiu (15.03.1992r).
• W 1987 roku T. Krygowski wyjeżdża do Nowego Jorku gdzie przez rok trenuje u słynnego mistrza Shigeru Oyamy 7 dan. Pod jego nieobecność sekcję prowadzi Andrzej Walczyk.
• 1988 – Mistrzostwa Okręgu Południowego w Sanoku. Jerzy Jędrzejczyk zdobywa 4 miejsce
w kat do 70kg. Natomiast w Ogólnopolskim Turnieju w Chełmie zdobywa 1 miejsce, a Dariusz Wyłonas 4te w kat do 65 kg.
• 6 sierpnia 1989r – Jerzy Jędrzejczyk zdobywa tytuł Mistrza Polski Juniorów w Chełmie w kat do 70 kg.
Nie bez znaczenia dla wspomnianych sukcesów było włączenie sekcji karate do Klubu Sportowego IGLOOPOL.

Lata 90

W roku 1991 na obozie szkoleniowym w Kokotku T. Krygowski zdaje egzamin na 1 dan – (czarny pas).
1992 rok – Mistrzostwa Polski Juniorów w Krośnie – srebrny medal wywalczył Wiktor Urban.
W roku 1993 założony zostaje Jasielski Klub Kyokushin Karate (JKKK). Również w tym roku podczas Europejskiego Turnieju w Katowicach – OYAMA CUP – T Krygowski otrzymuje z rąk Prezydenta Światowej Organizacji Kyokushinkai-kan i twórcy stylu Masutatsu Oyamy, medal za zasługi w rozwoju karate w Polsce.
Po ukończeniu w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie (1994r.) specjalistycznego kursu, T. Krygowski uzyskuje uprawnienia Instruktora Policyjnych Sportów Walki. Od tej chwili klub przeprowadza szkolenia dla Straży Miejskiej, bankowej oraz kursy zawodowe o specjalności ochrona mienia i osób
z zakresu technik i taktyki interwencji.
W trakcie obozu w Grecji (1995r) T. Krygowski uzyskuje stopień 2 dan oraz zdaje egzamin na sędziego krajowego
W 1996 i 1997 roku w Szczytnie na Mistrzostwach Polski MSWiA Kyokushin Karate zawodnik JKKK Tomasz Maczuga zdobywa dwukrotnie brązowy medal. W swojej karierze startował na Mistrzostwach Świata – 2000r na Filipinach w Kalaki – (sztuka walki rattanowymi kijami) gdzie wywalczył srebrny medal. Obecnie pracuje jako kierownik Zakładu Taktyki i Technik Interwencji Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Jest autorem kilku specjalistycznych książek z tematyki jaką zajmuje się zawodowo.
W Mistrzostwach Polski Juniorów w Grudziądzu -1998r. Marcin Czech zajmuje III miejsce.

Lata 2000

W przeprowadzonym przez gazetę „Dziennik Polski” plebiscycie na Trenera minionych 30 lat na 6 pozycji uplasował T. Krygowskiego zaś na 10 miejscu jako Sportowca 30 lat wspomnianego wyżej Jerzego Jędrzejczyka. W tymże konkursie na 15 miejscu znalazł się Marcin Kurowski jako Sportowiec 2000 roku.
W latach 2002, 2010 i 2011 T. Krygowski trenuje w centrum Światowej Organizacji Kyokushin Karate w Tokio.
Zawodnicy JKKK systematycznie startują w zawodach rangi mistrzostw województwa podkarpackiego, ogólnopolskich turniejów, mistrzostw Polski, Austrii, Danii, Rumunii, Węgier, Mistrzostw Europy oraz Mistrzostw Świata „Memorial Oyama Cup – Tokio”. Biorą udział w obozach szkoleniowych krajowych
i zagranicznych miedzy innymi w centralnym Dojo Honbu w Japonii.
Wartym odnotowania jest największy sukces Pauliny Wałęgi w 2010 roku tj. zdobycie tytułu mistrza Europy w Gorzowie Wielkopolskim oraz w 2011 roku Angeliki Jareckiej zdobycie 3 miejsca na ME
w Varnie.
Sukces odniosła reprezentacja klubu w Pucharze Polski 2011 we Włocławku zdobywając drużynowo 1 miejsce.
Do czołowych zawodników klubu osiągających wysokie wyniki na zawodach należą: Aleksandra Zając, Katarzyna Mocek, Łukasz Ptak, Dawid Nguyen Quang, Damian Kaczmarczyk, Kamil Berkowicz, Jakub Zborowski, Sylwia Kobak, Dariusz Zdybski, Katarzyna Pociask, Patrycja Lechwar, Kamil Mastej, Kamil Krygowski, Karolina Maziarz.
Za osiągane wyniki otrzymywali nagrody od władz samorządowych miasta Jasła oraz województwa podkarpackiego. Dwukrotnie uhonorowany został Tadeusz Krygowski w dziedzinie działacza sportowu oraz natomiast w dziedzinie trenera Grzegorz Mitoraj i Krzysztof Lech.
Klub co roku jest organizatorem obozów letnich i zimowych.
Trenujący są podzieleni na grupy w zależności od wieku jak i stopnia zaawansowania. Zajęcia odbywają się w budynku należącym do MOSiR-u. Na wyposażeniu klubu znajduje się sprzęt do profesjonalnego uprawienia tej sztuki walki (tarcze do kopnięć i uderzeń różnych wielkości, worki bokserskie, ciężarki i obciążniki itp.).

Do kadry instruktorów w JKKK należą :
– Tadeusz Krygowski – 3 dan (Prezes i założyciel JKKK)
– Krzysztof Lech – 2 dan (trener w Dojo Jasło grup początkujących i sportowych),
– Grzegorz Mitoraj – 2 dan (założyciel i trener Dojo Frysztak od 2006r),
– Leszek Ptak – 2 dan (założyciel i trener Dojo Biecz),
– Jasek Kusiak – 1 dan (trener w Dojo Krosno),
– Jarosław Dziadosz – 1 dan (trener w Dojo Kołaczyce),
– Kamil Krygowski – 1dan (trener, obecnie Warszawa).

Dodaj komentarz